Wybieramy rowerek trójkołowy dla Twojego dziecka

To jaki wybrać rowerek trójkołowy dla swojego dziecka jest bardzo ważne. Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko było bezpieczne podczas jazdy, dlatego sprzęt powinien być dopasowany do wieku, wzrostu, zdolności ruchowych oraz upodobań dziecka. Szeroki wybór na rynku pozwoli nam na wybór bezpiecznego i stabilnego rowerku. 

Rodzaje rowerków trójkołowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje rowerków trójkołowych różniących się wielkością, materiałem, wyglądem czy przeznaczeniem. Pod względem rodzaju napędu można wyróżnić rowerki trójkołowe z korbami (umieszczonymi na przednim kole) oraz z klasycznym napędem łańcuchowych. Wpływa to bezpośrednio na geometrię maszyny oraz na pozycję dziecka i siłę wkładaną we wprawienie w ruch pojazdu.

Istnieją również rowerki 4w1 i 3w1, które jednocześnie pełnią funkcję wózka spacerowego i posiadają specjalny daszek, koszyk i uchwyt do sterowania przez rodzica. Tego typu rowerki są odpowiednie dla dzieci w wieku około 10 miesięcy. Coraz częściej spotykane są także rowerki dla bliźniaków.

Czy warto kupić rowerek trójkołowy?

Zakup rowerka trójkołowego na pompowanych kołach jest raczej sprawą indywidualną każdego rodzica. Jeżeli chcemy zachęcić dziecko do aktywności fizycznej i przyzwyczaić do korzystania z rowerka biegowego lub potem dwukołowego, wtedy ten wybór jest na pewno trafny. Nie warto natomiast inwestować w tego typu rower gdy dziecko jest już na tyle sprawne, by móc korzystać z rowerka dwukołowego z bocznymi kółkami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerka ?

Rowerki trójkołowe są niewątpliwie bardzo dobrym pomysłem, gdy dziecko rozpoczyna swoją aktywność fizyczną. Są one kolorowe czym przyciągają uwagę dziecka, ale również niedrogie. Taka inwestycja jest dobrym pomysłem dla dzieci od około 10 miesiąca życia. Rowerki są one, ale także stabilne, często posiadają zabezpieczenie z przodu, aby dziecko nie wypadło. Jedynym minusem są plastikowe koła, które nie radzą sobie na niektórych powierzchniach. Jeśli już zdecydowałeś się na zakup rowerka trójkołowego, to czas zaglądnąć do sklepu godnego polecenia, jakim jest malyrajdowiec.pl

Wielofunkcyjność rowerka

Rowerki 4w1, 3w1,2w1 łączą w sobie możliwość modyfikacji, by dopasować odpowiednie elementy wyposażenia do wieku dziecka. Rowerek 4w1 można zmodyfikować na 4 sposoby. Pierwszy etap przeznaczony jest dla dziecka w wieku od 10 miesięcy. Pełni on wtedy funkcje wózka spacerowego, posiada podnóżki na nogi, siedzisko z pasami zapobiegające wypadnięciu dziecka oraz rączkę, która zapewnia rodzicowi kontrolę nad pojazdem. Drugi etap skierowany jest dla dziecka około osiemnastomiesięcznego. Pojawia się tu rączka dla rodzica, ale pasy zabezpieczające nie są już warunkiem koniecznym. W trzecim etapie gdy dziecko ma około 2 lat można zdemontować plastikową obręcz chroniącą przed wypadnięciem dziecka oraz podnóżki, by nasza pociecha mogła zacząć korzystać z pedałów. Rączka dla kontroli rodzica jest wciąż konieczna. Można ją usunąć dopiero w czwartym etapie, gdy dziecko jest już na tyle samodzielne by mogło samo sterować pojazdem.

Pojazdy 3w1 i 2w1 mają mniejszą możliwość modyfikacji rowerka do rozwoju dziecka niż te 4w1. Są jednak nieco droższe, ale wykonane z lepszych materiałów (gumowe koła czy przednie amortyzatory).

Atrakcyjne akcesoria

W rowerkach 4w1, 3w1,2w1 bardzo często montowane są akcesoria rowerowe. Oprócz zastosowania praktycznego tj. ochrona przed słońcem, komfort jazdy, kontrola nad pojazdem, wyposażenie rowerka ma także zapewnić dziecku jak najwięcej radości z jazdy. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia „trójkołowców” są małe keyboardy, które po naciśnięciu wydają dźwięk. Częstym wyposażeniem są także figurki zwierząt, które najczęściej są montowane na kierownicy.

Z praktycznych akcesorium dodawane są daszki czy baldachimy, które chronią przed słońcem czy wiatrem. Jednym z najważniejszych dodatków montowanych do rowerka są rączki typu pałąk, które dają możliwość rodzicowi sterowania rowerkiem. Są one łatwe w demontażu, ale również regulacji rączki do wzrostu rodzica.