3 porady dotyczące zakupu bezpiecznej zabawki

3 porady dotyczące zakupu bezpiecznej zabawki

To jakie zabawki wybiera się dla swojego dziecka jest bardzo ważne, ponieważ bardzo często zawierają one w sobie substancje toksyczne, a nawet rakotwórcze. Zabawka powinna być również adekwatna do wieku dziecka i zawierać odpowiednie symbole. Musimy więc uważać co kupujemy dla swojej pociechy.

Substancje toksyczne

Coraz częściej w zabawkach wykrywane są ftalany. Są to substancje zmiękczające plastik, używane do produkcji zabawek plastikowych i gumowych. Ftalany są bardzo niebezpieczne dla maluchów, które często biorą zabawki do ust. Te substancje bardzo łatwo rozpuszczają się w ślinie przez co mogą doprowadzić do zatrucia dziecka. Bez problemu mogą przedostać się do organizmu dziecka również przez drogi oddechowe czy przez skórę.

Symbol jako oznaka bezpieczeństwa

Jeżeli kupujemy zabawkę dla dziecka musimy sprawdzić, czy jest ona odpowiednia dla jego wieku i nie jest oznaczona symbolem „Nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat”. Takie zabawki bardzo często posiadają małe elementy, które dziecko może włożyć połknąć lub włożyć do ust, ucha czy nosa.

Każda zabawka powinna być oznaczona znakiem CE, który oznacza, że producent daje gwarancję, że stosuje się do wszystkich obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów. Ten znak jest najważniejszy. Czasem na opakowaniach pojawiają się znaki jakości, takie jak GS, TUV czy „Instytut Matki i Dziecka poleca„, nie może stanowić to dla nas gwarancji bezpieczeństwa. Bardzo często producenci wykupują sobie certyfikaty tych firm by zyskać zaufanie klienta.

Jeżeli zabawka wydaje głośne dźwięki na opakowaniu producent powinien zamieścić ostrzeżenie o treści.  „Ostrzeżenie! Nie używać w pobliżu uszu! Niewłaściwe użycie może spowodować uszkodzenie słuchu. Jest to bardzo istotne, ponieważ trzylatkowi bardzo ciężko wytłumaczyć, aby nie przykładał głośnej zabawki do ucha. Dlatego lepiej zrezygnować z zakupu takich zabawek dla takiego dziecka. Oprócz tych ważnych informacji, na zabawce powinny znajdować się nazwa i adres producenta.

Czy oznaczenia są zawsze wiarygodne?

To jakie oznaczenia znajdują się na opakowaniu zabawki często zależy od dobrej woli producenta, któremu nie zawsze powinno się ufać. Przed zakupem zabawki dobrze jest samemu dokładnie ją obejrzeć. Każda część zabawki powinna być dobrze przymocowana i nie posiadać ostrych elementów czy krawędzi, aby dziecko się nie skaleczyło. Zabawka nie może być wykonana ze szkła, a materiał musi być odporny na uszkodzenia. Jeżeli zabawka posiada baterie powinny być one umieszczone bezpiecznie, tak aby dziecko nie mogło ich wyjąć. Zabawki elektryczne np. samochodziki na akumulator nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym niż 24 V. Jeżeli zabawka ma linkę, musi być ona na tyle krótka by dziecko się w nią nie zaplątało. Zaleca się, aby długość nie przekraczała 10 cm.